Offering you a complete choice of products which include wax 100 red barcode ribbon, nk21 wax resin barcode ribbon, kx-111 wax barcode ribbon, nk15 wax resin barcode ribbon, nk21 green barcode ribbons and ctx533 near edge barcode ribbon.
₹ 660 / Roll Get Latest Price
| Material | Wax |
| Size | 100x150mm |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Ink Side | Both |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Core | 1'' |
Minimum order quantity: 8 Roll
₹ 825 / Roll Get Latest Price
| Size | 110 mm x 300m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Printing |
| Material | Wax Resin |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 8.5 micron |
| Model Number | NK21 |
Minimum order quantity: 8 Roll
₹ 750 / Roll Get Latest Price
| Size | 120mm x 300m |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Imaging Care |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Wax |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | KX-111 |
Minimum order quantity: 264 Roll
₹ 420 / Roll Get Latest Price
| Size | 110mm x 300m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Usage/Application | Printing |
| Material | Wax Resin |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Imaging Care |
| Model Number | NK15 |
₹ 380 / Roll Get Latest Price
| Material | Thermal |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Width | 55 mm |
| Length | 300 m |
| Ink Side | In A |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Film Thickness | In And Out |
| Applicable Machine Type | Flathead Printers For Barcode. |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 285 / Roll Get Latest Price
| Size | 250 mm x 500 m |
| Material | Wax |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Thickness | 4.5 mm |
| Brand | Imaging Care |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | CTX533 |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 198 / Roll Get Latest Price
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Storage Temperature Range | 35 Degree C |
| Compatible Printer Brands | Argox,TSC,Citizen,Zebra etc |
| Ink Melting Point | 93 Deg C |
| Total Ribbon Thickness | 8.5 micron |
| Humidity on storage | 80% |
| Paper Finish | Smooth |
| Print Technology | Barcode printing |
| Print Speed | 6 ips to 8 ips |
| Ribbon Length | 74 mtrs |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 600 / Roll Get Latest Price
| Size | 200 mm x 500m |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Red |
| Brand | Imaging Care |
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Wax |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 759 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Printing |
| Length | 25 m |
| Width | 105 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Film Thickness | 2mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | TR-40 |
Minimum order quantity: 20 Roll
₹ 149 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Width | 105 mm |
| Color | Black |
| Ribbon Length | 200 m |
| Film Thickness | 4 mm |
| Colour | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Imaging Care |
| Model Number | TR-40 |
Minimum order quantity: 20 Roll
₹ 759 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Width | 30 mm |
| Thickness | 70 Micron |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Resin |
| Brand | Imaging Care |
| Model Number | R-303 |
Minimum order quantity: 50 Roll
Printing on Glossy Labels. Smudge less , Scratches on Plastic, PVC, Non Tearable Glossy.
Available in blue and black colour.
Available Width: 50mm, 100 mm
₹ 700 / Roll Get Latest Price
| Size | 110mm x 200m |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Imaging Care |
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Wax |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | KX100 |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 759 / Roll Get Latest Price
| Material | Thermal |
| Color | Black |
| Usage/Application | Printing |
| Packaging Type | roll |
| Length | 25m |
Siddharth Parekh (CEO)
Imaging Care
Ground Floor, Krishna House Plot No.46 Survey No 66, Krishna House, Village Valiv Fatta Vasai East, Vasai East, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India