Providing you the best range of thermal transfer wax resin blue ribbion, standard tto resin ribbons, thermal transfer barcode ribbon, thermal transfer ribbons, tto resin ribbon and tto thermal transfer ribbon with effective & timely delivery.
₹ 220 / Roll Get Latest Price
| Usage/Application | Barcoding |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Brand | Imaging Care |
| Model Name/Number | Compatible in Argox, TSC , Zebra , Videojet , Markimage & Domino Printers |
| Applicable Machine Type | All types of Barcode Flathead and TTO Printers |
| Ribbon Type | Wax-Resin |
| Material | Wax |
Minimum order quantity: 8 Roll
₹ 450 / Roll Get Latest Price
| Length | 300 m |
| Applicable Machine Type | Markem TTO Printer |
| Material | Resin |
| Brand | Imaging Care |
| Model Name/Number | Std TTO Resin |
| Packaging Size | Standard |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
Minimum order quantity: 30 Roll
₹ 198 / Roll Get Latest Price
| Size | 40mm x 300 meter |
| Color | Black |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Wax |
| Brand | Imaging Care |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | CTX633 |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 300 / Roll Get Latest Price
| Applicable Machine Type | Barcode & TTO Printers |
| Material | Resin |
| Brand | Imaging Care |
| Packaging Size | Standard |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Compatible Printer Brands | Argox, Citizen, Zebra, TSC, Videojet, Markimge, Domino, Savema printers |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 500 / Roll Get Latest Price
| Ribbon Type | Resin |
| Ribbon Width | 22 |
| Ribbon Length | 450 m |
| Material | Resin |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Core Size | 1 inch |
| Color | Black |
| Ink Side | Ink Out |
| Printer Brand | videojet |
| Form | Roll |
| Brand | Imaging Care |
| Model Name/Number | STD TTO Resin Ribbon |
| Compatible Printer Brands | Video Jet, Markem, Domino |
| Applicable Machine Type | TTO Over Printer |
| Print Technology | Barcode |
| Technology | Over Printer |
Minimum order quantity: 20 Roll
₹ 480 / Roll Get Latest Price
| Applicable Machine Type | TTO Printers, Markem, VideoJet |
| Material | Resin |
| Brand | Imaging Care |
| Packaging Size | 16 |
| Form | Roll |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color | Black |
Siddharth Parekh (CEO)
Imaging Care
Ground Floor, Krishna House Plot No.46 Survey No 66, Krishna House, Village Valiv Fatta Vasai East, Vasai East, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India